YC248-FR-072K21L
RES ARRAY 8 RES 2.21K OHM 1606
Quantity
RFQ
Specifications
Part Number:YC248-FR-072K21L
Manufacturer:Yageo
Description:RES ARRAY 8 RES 2.21K OHM 1606
RoHs Status:
ROHS3 Compliant
Nkesp Part Number:73D-YC248-FR-072K21L
Part Status302105 pcs
Manufacturer:Yageo
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157' L x 0.063' W (4.00mm x 1.60mm)
Series:YC248
Resistor-Ratio-Drift:-
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):2.21k
Power Per Element:62.5mW
Package / Case:1606, Convex, Long Side Terminals
Package:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Resistors:8
Number of Pins:16
Mounting Type:Surface Mount
Height - Seated (Max):0.022' (0.55mm)